En dat vieren we met een compleet vernieuwde website.
Wat in 2011 begon als een eenvoudig stuk gereedschap om het aanspreken te oefenen, is uitgegroeid tot een onafhankelijke website met honderdduizenden pageviews en meer dan 90.000 unieke bezoekers per jaar — vele bezoekers die afkomen op de fotoquiz, de prachtige jachtverhalen, de boeiende achtergrondartikelen en een centrale verzameling van jachtfilms en nieuwsberichten uit het veld.
Het is dan ook niet gek dat het oude systeempje uit zijn voegen barstte, met traagheid en uitval tot gevolg. De nieuwe site is van de grond af opnieuw opgebouwd. Geen kleine taak: wat door de jaren heen beetje bij beetje uitgebreid was, moest allemaal vervangen worden in nagenoeg één grote klus. Dat is, denk ik, vrij goed gelukt, al zal niet alles gelijk 'perfect' zijn. Er zijn ook kleine en grote veranderingen, maar voordat ik daarop inga, wil ik eerst een aantal mensen bedanken. In willekeurige volgorde:
Alle leden van onze community-Facebookgroep 'De Jacht'. Met inmiddels meer dan 14k leden weten we meestal 😉 op een leuke, weidelijke en ontspannen manier over de jacht en gerelateerde zaken te praten.
TheoM en Paul Bouwmeester: TheoM voor meer dan 400 prachtige jachtverhalen en steekhoudende artikelen. Paul Bouwmeester, onze niet-jagende plezierpoulier, met een groot hart voor recht en een gezonde aversie tegen ideologie in de ecologie.
Beide heren hebben mijns inziens een zeer positieve invloed gehad op zowel jagend als niet-jagend Nederland. Dat ecologen in het publieke wolvendebat Geist en andere buitenlandse, daadwerkelijke experts noemen in landelijke media, is volledig aan Paul te danken. Paul is ook de initiatiefnemer van 'Jachtargumenten' en 'Smaak van de Jacht': verzamelingen van jachtfeiten en -verhalen, bedoeld voor niet-jagers die tussen twee vuren zitten en hetgeen ze horen niet op waarde kunnen schatten. Betrouwbaarheid, liefst met humor gebracht, zal het altijd winnen van ideologisch ingegeven leugens en moralisme. Al is een lange adem nodig.
TheoM richtte zich meer intern: hoe gaan we met elkaar om? Hoe worden we vertegenwoordigd? Niet zelden riep dat emotie op, en dat mag — het mag in de jachtwereld schuren. We hoeven het niet met elkaar eens te zijn, en waar we elkaar raken, hebben we iets om aan te werken. Uiteindelijk hoeven we niet met één stem te spreken. Het samenspel van stemmen en instrumenten is uiteindelijk wat een harmonie maakt.
Als jagers zijn we met elkaar en de wereld om ons heen verbonden via onze gedeelde passie: jagen!
Als we het over verschillende stemmen hebben, laat ik de andere schrijvers van jachtverhalen niet vergeten. Hartelijk dank, dames en heren!
Jullie stemmen hebben via 'Smaak van de Jacht' de buitenwacht laten zien dat Theo's stem niet de enige is, en dat weidelijk rentmeesterschap breed gedragen wordt in de jachtwereld.
Dank ook aan de vele fotografen die de site en de fotoquiz van prachtig beeldmateriaal hebben voorzien, met name Robert-Jan Asselbergs. Zijn werk was al her en der op de oude site te zien, en op de nieuwe site zal dat nog veel meer zijn.
Als je al op deze nieuwe versie hebt rondgekeken, zijn je de waanzinnig mooie illustraties in de achtergrond ongetwijfeld opgevallen. Kees van
Scherpenzeel heeft de basis voor ons logo ontworpen en De Jacht van een groot deel van zijn levenswerk voorzien, zodat iedereen ervan kan genieten! Het geeft een mooie verbinding tussen oud en nieuw, natuur en technologie, die we, zeker in de moderne tijd en op het internet, zelden vinden. Kees, hartelijk dank! Squal, het designbureau uit Enschede, voor de prachtige vormgeving van DeJacht.nl en het 'digitale' logo.
Dank ook aan alle klanten die de site door de jaren heen hebben gesponsord, zodat deze kon blijven draaien.
Met name Erik Somhorst en Hans & Hans van Hofman Topsport die als eerste in het diepe sprongen.
En dank verder aan iedereen die ik hier niet bij naam kan noemen, jachtmaten, vrienden en vriendinnen. Je weet wie je bent 😊
Zonder al deze mensen — ongeacht de vorm, tijdsduur of periode waarin ze bijgedragen hebben — was de site al lang gestopt. Het is mij een eer deze site en de bijbehorende FB-groep te mogen faciliteren.
Zoals gezegd, zijn er ook enkele belangrijke wijzigingen: De productvergelijker had als doel om jagers producten te laten vinden die het beste passen bij hun doel en budget. Deze functie leek echter te veel op een winkel. Het doel is onveranderd, en ik ben een nieuwe versie aan het onderzoeken. Zoals het er nu naar uitziet, komt de productvergelijker t.z.t. terug in een nieuwe jas.
De vernieuwde fotoquiz!
Hiermee is het allemaal begonnen! Ooit als simpele vervanging van die ene foto uit het lesboek en de niet-nuttige fouten op het toen net nieuwe Google Images. (Zelfs op Wikipedia worden hermelijnen nog altijd voor wezels uitgescholden, en vice versa.) Het gaf me een manier om de soorten aan hun specifieke eigenschappen te herkennen i.p.v. aan de hele foto inclusief achtergrond etc.
Het bleek al snel handig voor de medecursisten, en terugkijkend hebben meer dan 21.900 mensen de fotoquiz gebruikt in deze eerste 15 jaar.
De nieuwe versie bestaat uit een gratis en een betaalde versie: de 'Fotoquiz Pro'. Hiervoor heb ik geluisterd naar de kritiek en verzoeken van de afgelopen 15 jaar. De Pro-versie biedt alles wat je nodig hebt om efficiënter en vooral sneller te leren. Naast de vertrouwde functionaliteit heb je nu ook:
- Focusmodus: trainen zonder afleiding
- De oefenmodus uit de allereerste versie is terug: directe terugkoppeling na het beantwoorden van een vraag
- Een totaaloverzicht aan het eind, zodat je kunt zien in welke deelgebieden je extra moet trainen
- Soortenselectie volgens de biologische of jachttaxonomie, om precies die soorten te trainen die je nog niet goed aanspreekt
- Je antwoorden worden opgeslagen, zodat je de quiz kunt pauzeren en op een ander moment verder kunt gaan
- Persoonlijke statistieken om je vooruitgang te meten
- Open vragen, zodat het geleerde beter beklijft, met typefoutcorrectie 😉
- Een leaderboard voor een wedstrijdje met medecursisten
In tegenstelling tot de oude site is de fotoquiz alleen te gebruiken door ingelogde gebruikers, dus maak even een gratis account aan. De nieuwe
fotoquiz vind je hier.
Er zijn nog meer kleine en grote wijzigingen; daar besteden we een andere keer wel tijd aan.
Voor nu genoeg geluld — veel plezier met Koningsnacht en Koningsdag. Op naar de volgende 15 jaar!
Weidmansheil!
Bas de Groot
De Jacht
